Mestre Camisa


Jose Tadeu Carnerio Cordos - Mestre Camisa – pochází z rodiny, ve které bylo pět capoeiristů. Narodil se v Jacobina v Bahia a začal se učit Capoeiru v 60 letech zároveň s jeho starším bratrem Camisa Roxa. V krátké době se přestěhoval do Salvadoru, kde bydlel v Lapinha. Tam pokračoval ve studiu Capoeiry v pouličních skupinách, hlavně ve skupině Mestre Waldemara.

Hry se konaly na Rua Pero Vaz. Později se Camisa učil v Akademii Mestre Bimby, kde zdokonalil sebe i svůj styl. Projezdil celou Brazílii a ukazoval Capoeiru ze skupinou svého bratra, Camisa Roxa. V 70 letech Mestre Camisa, vyjel na celoroční turné s regionální taneční skupinou OLO DUM MARE. Skupina byla v Riu po dobu 3 měsíců a později vyjela do Evropy. Mestre Camisa však zůstal ve městě a začal učit Capoeiru.

V roce 1972 se šestnáctiletý Camisa rozhodl zůstat v Riu a začal dávat lekce v akademiích. V Rio de Janeiru, Camisa zasvětil život Capoeiře. Zdokonalil svoje vlastní techniky učení a udělal i inovace koncepce Mestre Bimby.

Od začátku let 80 Mestre Camisa začal přepracovávat techniky Mestre Bimby,
aby zdokonalil svůj vlastní styl. Založil ho na unikátních technikách a metodách. Staví to Mestre Camisu mezi největší mistry Capoeiry na světě. Camisa rozvíjí i systémy pomoci, aby zabránil chudobě a pomohl potřebným.

Camisa založil ABADÁ CAPOEIRU, která dnes funguje v mnoha městech na světě. Sdružuje okolo 50tisíc capoeiristů, kteří následují filozofii i normy Mestre Camisy. Mestre Camisa dokonce jmenoval i dvě dívky do stupně Mestranda. Dával vždy důraz na profesionalizaci Capoeiry, protože od prvního momentu své práce až do dnes dělá to co miluje – učí Capoeiru!